• un000
  • un1
  • un2
  • un3
  • un4

رویدادها و مناسبتها

نعیمی مسئول کتابخانه دانشگاه: کتاب و کتابخوانی مظلوم واقع شده است.

به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی به سراغ خانم نعیمی تنها کارمند کتابخانه دانشگاه رفتم - وی همزمان کتابدار، کارشناس کتابدار و مسئولیت کتابخانه را عهده‌دار می باشد - تا از فرصت پیش آمده استفاده کرده و با وی گفتگویی داشته باشم. نعیمی از کارکنان موفق و نمونه واحد گناباد می‌باشد.
من همیشه شاغلین در مجموعه کتابخانه‌ها را افرادی منضبط، جدی و همانند بچه درسخوان‌ها که همیشه سرشان در کتاب و مطالعه است تصور می‌کنم حتی محیط کاری آن‌ها هم شرایط خاص خودش را دارد نباید بلند صحبت کنی و باید مراقب رفتارت باشی تا مزاحمتی برای دیگران که مطالعه می‌کنند ایجاد نکنی با همین تفکرات وارد کتابخانه که در طبقه همکف ساختمان اداری دانشگاه واقع شده است شدم. خانم نعیمی مثل همیشه جدی، مصمم، آرام و البته همانند یار مهربان (کتاب) بسیار مهربان، خونگرم و خوش برخورد پشت میز کارش نشسته بود، پس از سلام و احوال پرسی گفتگویمان آغاز شد مثل هر مصاحبه دیگری خواستم از خودش بگوید. جمیله نعیمی متولد 1354 در تاریخ  10/10/1381 با پست سازمانی کارشناس کتابدار در دانشگاه استخدام شده است مدرک لیسانس وی کتابداری از دانشگاه الزهرا (س) تهران و کارشناسی ارشد رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی از واحد علوم و تحقیقات تهران است ضمن اینکه در دوران تحصیل در مقطع فوق لیسانس از دانشجویان نمونه بوده که با معدل 75/19 فارغ التحصیل شده است می گوید: در دوره دکتری مدیریت اطلاعات واحد علوم و تحقیقات تهران نیز پذیرفته شده است اما بدلیل دوری راه و تا حدودی به دلیل هزینه و شهریه امکان ادامه تحصیل برایش میسور نمی باشد.

در رابطه با عدم امکان تحصیل به دلیل دوری و مسافت راه، گفتم شاید بدلیل شرایط سن و سالی که از وی گذشته برایش رفت و آمد سخت است در پاسخ با خنده می گوید: سن خانم ها از 20 سال تجاوز نمی کند و روزهای تعطیلی را نباید به حساب سن خانم‌ها مورد لحاظ قرار داد. و لذا خانم ها همیشه جوانند.
پرسیدم خودتان با توجه به شغل کتابداری چقدر اهل مطالعه هستید و آخرین کتابی که مطالعه کرده‌اید در چه زمینه‌ای بوده است؟ در پاسخ می‌گوید متاسفانه در حال حاضر بیشتر در زمینه درسی مطالعه می‌کنم و کتاب اولویت‌های پژوهشی و انتخاب موضوع در علم اطلاعات آخرین کتابی است که بدست گرفته‌ام. و در حال حاضر بیشتر در زمینه علم اطلاعات و مدیریت دانش مطالعه می‌کنم.
از مطالعه دانشجویان و استقبال آنان از کتاب پرسیدم می‌گوید: در حال حاضر متاسفانه تعداد افراد کمی اهل مطالعه هستند و بسیاری از دانشجویان نیز جز کتاب درسی، مطالعه دیگری ندارند البته نه تنها در بین دانشجویان بلکه در بین اقشار جامعه، فرهنگ کتاب و کتابخوانی جایگاه واقعی خود را بدست نیاورده است و بررسی‌ها نشان می‌دهد مطالعه و کتابخوانی وضعیت مطلوبی ندارد و عمدتا مردم ایران از خرید و یا مطالعه کتاب گریزانند و بایستی اقدامات لازم و جدی جهت ترویج و اشاعه فرهنگ مطالعه صورت بگیرد.
از وضعیت استقبال کتاب در بین اساتید و کارکنان هم پرسیدم که پاسخ داد: در این میان می‌توان گفت کارکنان تا حدودی نسبت به اساتید بیشتر به کتابخانه آمده و کتاب به امانت می‌گیرند. و یکی از اقداماتی که در جهت نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتابخوانی در روز 24 آبان ماه صورت گرفت تقدیر از فعالان عرصه کتاب با اهدا کتاب به چند نفر از کارمندان و دانشجویان و بخشش دیرکرد کتب بود.
از نعیمی پرسیدم در هفته کتاب از سوی مسئولان دانشگاه، اساتید و یا دانشجویان مورد تقدیر قرار گرفته است؟ گفت: برخی از همکاران مثل مدیر امور دانشجوئی، مدیر روابط عمومی و چند تن از همکاران خانم نسبت به من لطف داشتند.
خانم نعیمی تنها کارمند کتابخانه واحد گناباد است سئوال کردم برایش سخت نیست تنهایی کارکردن در کتابخانه، جواب داد: کار در کتابخانه سخت است و اینکه نیروی دیگری نباشد و تنها بخواهی تمامی امور را به پیش ببری اما وقتی به ارزش و هدفی که در پیش داری می‌اندیشی و عشق و علاقه به کار داشته باشی سختی‌ها و مشکلات آنچنان خود را نشان نمی‌دهند و از طرفی خدمت به قشر کتابخوان لذتبخش است و خداوند را شاکرم که چنین نعمت بزرگی را به من عطا فرمود برای همین است که سختی‌هایی اگر وجود داشته باشد مهم نیستند و از نظر من بهترین و با نشاط‌ترین و از نظر بهداشتی سالم‌ترین محیط کاری، کتابخانه می‌باشد.
از تعامل و همکاری کتابخانه دانشگاه با کتابخانه‌های شهرستان پرسیدم گفت: خوشبختانه در این زمینه تعامل سازنده‌ای با  کتابخانه‌های عمومی شهرستان و کتابخانه و مرکز عرضه اطلاعات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی داریم و به دلیل منابع قوی که در زمینه رشته‌های برق داریم دانشجویان مجتمع آموزش عالی شهرستان نیز از کتابخانه واحد استفاده می‌کنند.
تعداد عناوین کتب کتابخانه و اطلاعاتی در این زمینه از دیگر پرسش هایم بود که نعیمی گفت: بیش از 47 هزار عنوان کتاب در کتابخانه داشگاه موجود می‌باشد. ضمن اینکه کتابخانه‌های مرکز مشاوره، دفتر فرهنگ اسلامی، گروه معارف و همچنین کتابخانه دانشکده پرستاری و مامایی را هم داریم که همه زیر نظر کتابخانه مرکزی دانشگاه اداره می‌شوند.
نعیمی در پاسخ به اینکه ویژگی‌های یک کتابدار خوب چیست؟ گفت: یک کتابدار خوب باید خواننده‌ای آزمند باشد؛ خود اهل تحقیق باشد و باید همیشه اعتقاد به کارش را حفظ کند و برای کتابخانه اش مفید باشد و روان‌شناس و جامعه‌شناس خوبی هم باشد تا راهنمای خوبی برای کتابخوان باشد. در کنار این موارد احترام گذاشتن به حقوق مراجعه‌کنندگان، احساس مسئولیت کردن، داشتن نظم و انضباط و تلاش در جهت افزایش مهارت و دانش خود.
از وی پرسیدم آیا از کارش خسته نشده است و در صورتیکه کتابدار نمی‌شد دوست داشت به چه کاری روی آورد؟ پاسخ، خیر به هیچ عنوان از کارم خسته نشده‌ام و روز بروز بیشتر به آن عشق می‌روزم با کتاب حرف می‌زنم و از آن بهره می‌گیرم چرا باید خسته شوم. من از دوران دبستان تا پایان دبیرستان در کتابخانه‌های مدرسه فعالیت می‌‌کردم. البته پس از پایان دوره متوسطه دوست داشتم که دندانپزشک شوم و یا دبیر شیمی که هر دو را بسیار دوست داشتم علیهذا با انتخاب رشته‌‌ای که یکی از اقوام و آشنایان برایم انجام داد، سرنوشت به این صورت رقم خورد که کتابدار شوم و الان بسیار راضی هستم. در ضمن هم‌زمان با رشته کتابداری در رشته  پرستاری دانشگاه آزاد گناباد با رتبه اول و در رشته مهندسی علوم و صنایع غذایی واحد سبزوار نیز پذیرفته شدم که در نهایت و آگاهانه رشته کتابداری را برای ادامه تحصیل انتخاب نمودم.
از مسئول کتابخانه واحد پرسیدم در هفته کتابخوانی از وی جهت سخنرانی در یک از کتابخانه‌های عمومی شهرستان دعوت شد در این باره بگوید و پاسخ داد: بله  به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در نشستی که با حضور تعدادی از مسئولان، کتابداران و کتابخوان‌ها با محوریت علم اطلاعات و دانش‌شناسی در محل کتابخانه شهید ابدی شهرستان برگزار شد با توجه به دعوت و درخواستی که صورت گرفته بود ضمن معرفی کتاب اولویت‌های پژوهشی و انتخاب موضوع در علم اطلاعات و دانش‌شناسی، مطالبی را عنوان کردم و در مجموع نشست خوبی بود.
سئوالات دیگری هم از نعیمی داشتم اما با توجه به اینکه ارباب رجوع زیادی داشت و می‌بایست جوابگویی آن ها را هم داشته باشد از وی تشکر کردم که وقتش را جهت انجام این گفتگو در اختیارم گذاشت و خواستم صحبت پایانیش را هم بگوید. نعیمی با ابراز خرسندی از انجام این مصاحبه گفت: اینکه گفته می‌شود کتاب بهترین دوست و یاور انسان است و در ضمن غذای روح بشریت است کاملا" بجا و درست می‌باشد و اضافه کرد: کتابخانه‌ها حداقل در شهرستان کم نیستند و به نظر من کمبودی در این زمینه نداریم فقط کتاب و کتابخوانی مظلوم واقع شده است و بیشتر به آن باید توجه کرد و تلاش شود تا فرهنگ کتابخوانی در بین مردم و بویژه جوانان و دانشجویان بیشتر نهادینه شود از همکاران هم می‌خواهم از این فرصتی که در اختیارشان است بخوبی و بیش از پیش استفاده کنند .

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker